Znacie ten scenariusz. Stoisz w salonie samochodowym lub patrzysz na ogłoszenie o sprzedaży używanego samochodu. Sprawdzasz zużycie paliwa (MPG). Patrzysz na czas przyspieszania od 0 do 60 mil na godzinę. Mierzysz objętość pnia. Obliczasz sugerowaną cenę detaliczną (MSRP). To są wskaźniki sprzedaży samochodów. Jest jednak liczba, o której rzadko się mówi, a która określa fizyczne granice integralności strukturalnej pojazdu. Ta liczba to dopuszczalne obciążenie osi (GAWR).
Zignoruj to na własne ryzyko.
Niezależnie od tego, czy jeździsz codziennym sedanem, pełnowymiarowym pickupem czy przyczepą, wiedza o GAWR jest koniecznością dla bezpieczeństwa. To nie jest zalecenie. Jest to sztywny limit ustalony przez producenta.
Definicja limitu: GAWR vs GAW
**Dopuszczalny nacisk na oś to maksymalny nacisk, jaki producent dopuszcza na konkretną oś. Oś przednia i tylna mają osobne parametry. Pomyśl o tym jak o suficie. Nie możesz przekroczyć tego pułapu.
Ale co dokładnie jest brane pod uwagę przy obliczaniu tego pułapu? Definicja jest szersza, niż większość kierowców zdaje sobie sprawę. GAWR obejmuje:
* Masa samego pojazdu (masa w stanie gotowym do jazdy)
* Waga wszystkich pasażerów
*Waga całkowitego ładunku
* Masa urządzenia holowniczego (podczas holowania)
Cała ta masa jest rozłożona na dwie osie.
Nie myl GAWR z GAW. GAW to rzeczywisty nacisk na oś. Jest to ciężar naciskający na oś w danym momencie. GAW zmienia się za każdym razem, gdy coś ładujesz lub rozładowujesz. GAWR pozostaje stały.
Dopuszczalny nacisk na oś pojazdu (GAWR) jest limitem statycznym. Rzeczywisty nacisk na oś (GAW) to dynamiczna rzeczywistość. To nie to samo.
Weźmy pod uwagę pickupa z czterema 100-funtowymi głazami w łóżku. Całkowite obciążenie: 400 funtów. GAW wzrasta o 400 funtów. Jeśli zrzucisz kamienie, GAW zostanie zmniejszony o 400 funtów. GAWR? Niezmienny. Jego nie obchodzi, ile teraz dźwigasz. Jedyne, na czym mu zależy, to to, żebyś nie przekroczył limitu.
Dlaczego przeciążenie osi jest niebezpieczne
Producenci ustalają te limity ze względów bezpieczeństwa. Kropka. Przeciążenie jakiejkolwiek części pojazdu to przepis na katastrofę. Nierówna dystrybucja pogarsza sytuację.
Jeśli przeciążysz tylną oś, konsekwencje będą natychmiastowe i mechaniczne.
* Kierowanie staje się chwiejne. Przednie opony tracą przyczepność i responsywność. Kręcisz kierownicą, ale samochód kręci gorzej niż powinien.
* Skuteczność hamowania gwałtownie spada. Przednie hamulce zapewniają większą siłę hamowania. Jeśli tył pojazdu jest przeciążony, zmienia się dynamika redystrybucji masy i wydłuża się droga hamowania.
* Zniszczenie opon. Tylne opony nie są zaprojektowane tak, aby wytrzymać dodatkowy ciężar. Przegrzanie powoduje eksplozję opon.
* Załamanie zawieszenia. Sprężyny, amortyzatory i wahacze mogą zostać wygięte lub złamane. Kiedy komponenty ulegają awarii przy dużej prędkości, następuje utrata kontroli.
Przyczepy są jeszcze bardziej wrażliwe. GAWR przyczepy jest ustalany przez jej własnego producenta. Jeśli przeciążysz oś przyczepy, ryzykujesz poślizgiem (efekt noża) lub całkowitą utratą kontroli. Właściwy rozkład obciążenia ma kluczowe znaczenie.
Gdzie znaleźć swój GAWR
Aby znaleźć ten numer, nie potrzebujesz dyplomu inżyniera.
1. Naklejka na drzwi: Spójrz na słupek drzwi kierowcy. Znajduje się tam naklejka pokazująca DMC (dopuszczalna masa całkowita pojazdu), a często także GAWR dla przedniej i tylnej osi.
2. Strony internetowe producentów: Większość producentów samochodów publikuje te specyfikacje w Internecie.
3. Instrukcja obsługi: Czasami wymieniona w sekcji specyfikacji technicznych.
Jeśli nie możesz go znaleźć, sprawdź poniższe tabele.
Dane GAWR dla Acury
| Rok | Modelka | GAWR (przód/tył) |
|---|---|---|
| 2007 | MDX | 2888 GBP / 3175 GBP |
| 2007 | RDX | 2546 GBP / 2381 GBP |
| 2007 | TSX | 2335 GBP / 2030 GBP |
| 2008 | MDX | 2888 GBP / 3175 GBP |
| 2008 | RSX | 2546 GBP / 2381 GBP |
| 2008 | TSX | 2335 GBP / 2030 GBP |
| 2009 | MDX | 2888 GBP / 3175 GBP |
| 2009 | RSX | 2546 GBP / 2381 GBP |
| 2009 | TSX | 2325 GBP / 2090 GBP |
Uwaga: Dane dla modeli Acura z roku 2006 (MDX, RL, RSX, TL, TSX) i innych modeli z lat 2007-2009 (RL, TL) nie są dostępne w danych źródłowych.
Powiązane specyfikacje Acury:
* GVWR Acura
*GCWR Acura
* Ładowność Acury
* Masa własna Acury
* Ładunek Acury
* Zdolność holowania Acury
Dane GAWR dla Audi
| Rok | Modelka | GAWR (przód/tył) |
|---|---|---|
| 2009 | R8 | Brak danych |
Uwaga: Rozszerzone dane dla modeli Audi (A3, A4, A6, A8, Q7, S4, S5, S6, S8, TT) za lata 2006-2009 nie są zawarte w danych oryginalnych.
Powiązane specyfikacje Audi:
* DMC Audi
GCWRAudi
* Ładowność Audi
* Masa własna Audi
* Ładowność Audi
Zdolność holowania Audi
Brakujące części
Dostarczone dane źródłowe obejmowały listę innych marek (BMW, Cadillac, Chevrolet, Dodge, Ford, GMC, Honda itp.), ale nie obejmowały ich konkretnych tabel GAWR. W przypadku tych marek będziesz musiał polegać na naklejce na drzwiach lub zasobach internetowych producenta.
Dlaczego to jest ważne? Ponieważ holując ciężką łódź lub przewożąc żwir do kształtowania krajobrazu, masz do czynienia z fizyką. Oś jest punktem podparcia. Jeśli przekroczysz tę wartość, nie tylko utracisz gwarancję. Naruszasz układ kierowniczy, hamulce i opony.
Liczby na naklejce nie są szumem marketingowym. To są granice inżynieryjne. Podążaj za nimi.
Dopuszczalne obciążenia osi BMW: dane GAWR 2006–2009
Liczby nie zawsze odpowiadają odczuciom. Z4 M sprawia wrażenie lżejszego, niż sugerują panele nadwozia. X5 jest ciężki. Kiedy jednak ładujesz sprzęt, opony lub pasażerów, GAWR (dopuszczalny nacisk na oś całkowitą) BMW stanowi twarde ograniczenie. Nie interesuje go, jak prowadzi się samochód. Jego jedyną obawą jest to, czy zawieszenie się zapadnie lub czy ciało będzie się poruszać pod wpływem stresu.
Większość arkuszy kalkulacyjnych online pozostawia to pole puste. Zakładają, że wiesz: to standardowy samochód osobowy. Oni się mylą. W przypadku ciężkich modeli dane te istnieją. Co do reszty, patrzysz na typowy rozkład masy dla platformy z tamtego okresu.
2006–2007: Era transformacji
W 2006 roku BMW miało ogromną ofertę. Na szczycie znalazły się M3, M5 i M6. Ale nie ma danych dla prawie wszystkich z nich. W tych publicznych rejestrach nie znajdziesz podziału osi przedniej/tylnej dla E46 M3 lub E60 M5. To denerwujące. Oznacza to, że ciężar jest rozłożony tak równomiernie lub limity są tak wysokie w stosunku do masy własnej, że nie zostało to odnotowane.
Potem jest Z4.
W 2007 roku Z4 w końcu pokazał swoje karty. Liczby są konkretne. Oś przednia: 2767 funtów. Oś tylna: 3770 funtów. Jest to silne nastawienie na tylną oś. Rzędowe silniki szóste i V8 w Z4M znajdują się nad tylnymi kołami. Jeśli załadujesz na tę tylną oś masę większą niż 3770 funtów, igrasz z ogniem. Zawieszenie nie jest do tego przeznaczone.
Modele z 2006 roku, takie jak 325i, 550i i 760Li, nie mają określonego GAWR. Nie oznacza to, że nie mają ograniczeń. Oznacza to brak danych. Musisz ocenić na podstawie masy własnej i typowego podziału 50/50 lub 52/48. Model 760Li prawdopodobnie obciąża przednią oś 3000 funtów, a tylną – 3500 funtów, tylko na podstawie swojej masy. Dodaj pięciu pasażerów i bagaż, a zbliżasz się do limitu.
2008–2009: Nowe platformy, brakujące dane
Rok modelowy 2008 przyniósł serię E90 3 i E63 6. 128i, 135i i 335i. Ponownie. Brak danych. 535i, 550i, 750i. Nic.
Pojawił się X6. Produkcja X5 była kontynuowana. Wciąż pusty.
To jest dziwne. X5 i X6 to w przebraniu ciężkie ciężarówki. Mają prawdziwe możliwości holowania. Mają limity ładunku. Jednak specyficzny podział osi przedniej i tylnej GAWR BMW nie jest określony w tych standardowych tabelach referencyjnych. Możesz się tylko domyślać.
Modele z 2009 roku są takie same. 128i, 335i, M3, M5, M6, X3, X5, X6. Wszystko jest puste.
Sugeruje to jedną z dwóch rzeczy. Albo BMW ujednoliciło ograniczenia osi na całej platformie do jednej dużej liczby, która nie wymagała indywidualnej specyfikacji. Lub po prostu dane nie zostały zebrane w celu publicznego udostępnienia. Dla entuzjastów jest to luka. Wiesz, że Z4 M z 2007 r. miał limit tylnej osi wynoszący 3770 funtów. Wiesz, że Rainier z 2006 roku miał limit tylnej osi wynoszący 3200 funtów. Ale dla M3 z 2009 roku? Jesteś ślepy.
GAWR Buick: SUV-y i minivany
W tamtych czasach Buick nie sprzedawał wielu samochodów sportowych. Sprzedawali crossovery i rodzinne cruisery. To zmienia obraz GAWR-u. Te samochody przewożą ludzi. I sprzęt. A czasem ciągną.
2006–2007: Rainier i Terraza
Kluczem jest tutaj Rainier. Średniej wielkości SUV na platformie GMT360. W latach 2006 i 2007 Rainier był notowany na giełdzie GAWR. Oś przednia: 2950 funtów. Oś tylna: 3200 funtów.
Ta tylna granica jest ciasna. Rainier nie jest ciężarówką o dużej ładowności. To SUV o konstrukcji unibody. Jeśli załadujesz z tyłu pełną liczbę pasażerów i ładunku, zbliżysz się do limitu 3200 funtów. Dodaj przyczepę, a ciężar zaczepu zostanie natychmiast przeniesiony na tylną oś. Jesteś na krawędzi.
Terraza, minivan, była jeszcze bardziej ograniczona. Tylko 2006. Oś przednia: 1148 funtów. Oś tylna: 960 funtów. Te liczby są malutkie. Sugerują skłonność do napędu na przednie koła lub bardzo lekką konstrukcję z napędem na przednie koła. Oś przednia jest słaba. Nie umieszczaj ciężkich przedmiotów na przedniej masce ani na desce rozdzielczej. Zawieszenie będzie opierać się o zderzaki.
LaCrosse, Lucerna i Rendezvous nie mają wymienionego GAWR. LaCrosse i Lucerne to duże sedany. Prawdopodobnie mają wyższe limity niż Rainier. Ale bez danych musisz oszacować.
2008–2009: Narodziny Enklawy
Enklawa zastąpiła Rainiera i Rendezvous. To jest większy samochód. Odzwierciedlają to liczby. 2008 i 2009. Oś przednia: 3197 funtów. Oś tylna: 3527 funtów.
To niezawodna oś tylna. Enklawa to crossover. Lepiej radzi sobie z ciężarem niż Rainier. Mimo to 3527 funtów na tylnej osi to twardy limit. Jeśli holujesz, pamiętaj, że ciężar zaczepu pochłania część tylnego GAWR. Jeśli przewozisz siedem osób, jesteś już blisko tego limitu, zanim w ogóle zaczniesz.
LaCrosse i Lucerna pozostają puste. Powtórzę raz jeszcze: brak danych nie jest danymi. To jest domysł.
GAWR Cadillac: dominacja eskalacji
Cadillac w tej epoce to przede wszystkim Escalade. Są CTS, DTS i SRX. Ale Escalade to bestia. A liczby są konkretne.
2006: Pierwszy rok danych
Określono CTS. Oś przednia: 2232 funtów. Oś tylna: 2379 funtów. Zrównoważony. Sedan z napędem na tylne koła. Ciężar rozkłada się dość równomiernie. Ale dodaj ciężkiego kierowcę i pasażera z przodu, a będziesz bliżej limitu 2232 funtów. Tylna oś jest nieco mocniejsza, prawdopodobnie ze względu na masę silnika i skrzyni biegów.
Opcje Escalade są tam, gdzie robi się interesująco.
Standardowa Escalade: Oś przednia 3350 funtów. Oś tylna 4000 funtów. 650 funtów różnicy. Z przodu znajduje się silnik V8, ale rama i zawieszenie są dostosowane do obciążenia.
Escalada ESV. Większy rozstaw osi. Oś przednia 3060 funtów. Oś tylna 2809 funtów. Zatrzymywać się. Czy tylna oś jest słabsza? Nie. Obciążenie jest rozłożone inaczej. Dłuższe ciało zmienia punkt podparcia. Ale spójrz na ZEWN.
Eskalada ZEWN. Ulec poprawie. Oś przednia 3800 funtów. Oś tylna 4000 funtów. Zrównoważony. Wysokie limity. To jest samochód służbowy. Jest przeznaczony do przewozu ładunków. Oś przednia jest mocniejsza niż standardowa Escalade. Z tyłu jest tak samo. To ma sens. Jeśli holujesz, do zapewnienia przyczepności potrzebujesz przedniego docisku. A tylna oś musi wytrzymać obciążenie nadwozia.
SRX, STS i XLR nie mają określonego GAWR. Są one prawdopodobnie podobne do CTS pod względem dystrybucji, ale z różnymi ograniczeniami w zależności od wielkości. XLR-V? Brak dostępnych danych.
2007–2009: Brak danych dla całej gamy modeli
W 2007 r. CTS nadal znajduje się na liście 2232/2379. Ale opcje Escalade? Pusty. SRX? Pusty. STS-V? Pusty.
W latach 2008 i 2009 prawie wszystko było puste. Escalade, ESV, EXT, hybryda. Wszyscy zniknęli. CTS zniknęło.
To duża luka. Escalade to ciężki samochód. Jego GAWR ma kluczowe znaczenie dla holowania i ładunku. Ale dane znikają po 2006 roku (z wyjątkiem CTS). Nie można ufać liczbom z 2006 roku dotyczącym Escalade z 2009 roku. Platforma mogła się zmienić. Zawieszenie mogłoby zostać wzmocnione. Albo osłabiony. Nie wiesz.
Dziwny jest także brak danych dla CTS za lata 2008 i 2009. To nieustanny bestseller. Ale znowu bez liczb.
GAWR Chevrolet: wagi ciężkie
Chevrolet dysponuje najpełniejszymi danymi w swojej epoce. A liczby są szalone. To dlatego, że produkują ciężarówki. I SUV-y. I hybrydy.
2006: Silverado i Tahoe
Silverado 1500: Oś przednia 3650 funtów. Oś tylna 4000 funtów.
Silverado 1500 Hybrid: Oś przednia 3925 funtów. Oś tylna 3750 funtów. System hybrydowy zwiększa wagę. Przód jest cięższy. Limity zostały dostosowane.
Silverado 2500
Limity nacisku na oś Forda według modelu
Gama samochodów Forda z tego okresu opowiada historię dwóch różnych ścieżek. Z jednej strony masz ciężkie ciężarówki zbudowane do holowania i przewożenia ładunków, a z drugiej masz samochody osobowe i lekkie crossovery, gdzie te liczby mają mniejsze znaczenie. Patrząc na dane techniczne Forda GAWR (dopuszczalne obciążenie osi) różnica pomiędzy samochodem dostawczym serii E a Focusem jest ogromna.
Zacznijmy od ciężarówek. Seria F ma swoją własną. Niezależnie od tego, czy patrzysz na model F-150 z 2006 r., czy na model z 2009 r., dopuszczalny nacisk na przednią oś wynosi 3450 funtów, a na tylną – 3800 funtów. Jest to stała wartość bazowa. Jednak ciężki sprzęt się zmienia. F-250 i F-350 mają wspólny limit nacisku na przednią oś wynoszący 3800 funtów, ale tylne osie znacznie się od siebie różnią. F-350 z 2006 i 2007 roku mógł udźwignąć 7000 funtów na tylną oś. Do 2008 roku liczba ta spadła do 6262 funtów w przypadku linii Super Duty, co stanowi ciekawą zmianę w inżynierii lub być może odzwierciedleniem różnych konfiguracji podwozia. F-450 jest klasą samą w sobie od 2008 roku z podziałem 5600/9500 funtów. Ta oś tylna została zaprojektowana z myślą o poważnych obciążeniach komercyjnych.
Vansy to druga strona medalu. E-150 z 2006 roku miał podzieloną ocenę 3240/3800 funtów. W roku 2008 oś przednia była mocniejsza i wyniosła 3700 funtów, co prawdopodobnie zrekompensowało cięższe ulepszenia silnika, ale oś tylna spadła do 5120 funtów. To dziwne rozwiązanie kompromisowe. E-350 Super Duty pozostawał stosunkowo stabilny przy obciążeniu tylnej osi wynoszącym około 6100 funtów do 2009 r., kiedy to utrzymywał się na poziomie 6084 funtów, mimo że oś przednia wzrosła do 4200 funtów.
SUV-y i samochody osobowe? Najczęściej kreski. Eksplorator jest wyjątkiem. W 2006 roku było to 3240/3600 funtów. Począwszy od 2007 roku, liczby te ustabilizowały się w węższym przedziale 2860/3340 funtów. Escape nigdy się nie zmienił: 2240 funtów z przodu, 2115 funtów z tyłu. Wersja hybrydowa dodaje kilka funtów do nośności przedniej osi (2380 funtów), ale pozostawia niezmienioną oś tylną. Jeśli holujesz przyczepę za pomocą Flexa lub Taurusa, powodzenia w znajdowaniu oficjalnych danych GAWR w Internecie. Rzadko są publikowane dla tych platform.
Podział danych dla samochodów ciężarowych i SUV-ów GMC
GMC poszło podobną drogą co Ford, ale z mniejszymi tolerancjami dla swoich crossoverów i inną hierarchią dla swoich pickupów. Sierra 1500 jest bestsellerem. W latach 2006–2009 dopuszczalny nacisk na przednią oś wahał się w granicach 3150–3200 funtów, a na tylną oś w 2006 r. wynosił 3686 funtów, a w pozostałych latach utrzymywał się na poziomie 3750 funtów.
Ciężkie ciężarówki robocze są tam, gdzie liczby stają się interesujące. Sierra 2500 utrzymała stabilny udział 4200/6084 funtów w latach 2007–2009. Wcześniej, w 2006 r., oś przednia była nieco wyższa i wyniosła 4410 funtów. Sierra 3500 to bestia. W 2006 roku mógł udźwignąć 4800 funtów na przedniej osi i 6500 funtów na tylnej osi. Następnie w 2007 roku obie liczby spadły. Oś przednia waży teraz 4200 funtów, a oś tylna 6390 funtów. Na tym poziomie utrzymywały się do końca tego okresu. Poluzowali osie? A może po prostu zmienili podejście do szacowania marginesów bezpieczeństwa?
Skład Yukonu jest prosty. Standardowy Yukon pozostał przy oponach 3200/4100 (przód/tył) od 2006 do 2009 r., z niewielkim zwiększeniem przedniej osi w latach 2007 i 2008. Wersja XL zwiększyła nieco ładowność z przodu, osiągając 3300 funtów w 2007 r., a następnie powróciła do 3200 funtów w 2009 r. Acadia, wprowadzona na rynek w 2007 r., miała Podział 3197/3527 funtów. To crossover średniej wielkości, więc limity to odzwierciedlają. Nie jest przeznaczony do holowania ciężkich ładunków, jak Sierra 3500.
Canyon i Envoy pozostawiły swoje numery na niezmienionym poziomie. W roku 2009 w firmie Canyon odnotowano niewielki wzrost udźwigu przedniej osi, z 2533 do 2633 funtów. Envoy pozostawał na poziomie 2950 funtów/3200 funtów przez cały czas.
Konserwatywne oceny Hondy
Honda gra ostrożnie. Większość ich samochodów osobowych – Accord, Civic, Pilot, a nawet wczesne CR-V – nie publikuje danych GAWR w tych otwartych źródłach. Sugeruje to, że nie oczekują, że użytkownicy będą obciążać te osie do absolutnych fizycznych granic podczas normalnego użytkowania. Nacisk kładziony jest na ładowność i masę własną, a nie na konkretny awarię osi dla przeciętnego nabywcy.
Ridgeline jest wyjątkiem. W 2006 r. miał niską nośność osi przedniej wynoszącą 309 funtów? Wygląda to na błąd przy wprowadzaniu danych w źródle. Odczyty brzmią 309/3252. W 2007 roku dostosowali się do bardziej logicznych 3105/3252. Tak pozostało do 2008 roku. Przednia oś pickupa nie powinna ważyć mniej niż 300 funtów, chyba że jest to zabawka.
Odyseja to kolejna gwiazda. Stabilne 2833/3197 GBP od 2006 do 2009 r. Jest to minivan obciążony z tyłu ze względu na pasażerów i ładunek, ale Honda utrzymała stałe ograniczenie przedniej osi. W roku 2009 w programie Pilot odnotowano niewielki wzrost, przechodząc z 2865/3155 do 2921/3196. Małe zyski. Element utrzymywany w cenie 2300 GBP/2205 GBP. To kanciasty, użytkowy samochód, ale ograniczenia osi są skromne. Civics z lat 2007 i 2008 miały podział 2310/2290 funtów. Do 2009 roku liczby zniknęły z tego konkretnego zbioru danych.
Surowa moc Hummera
Hummer nie dbał o subtelności. H2, produkowany w latach 2006–2009, miał stały podział 4000/5000 funtów. Oś przednia może utrzymać nacisk 4000 funtów. Tył – 5000. To szorstki instrument. H1 Alpha 2006 był jeszcze bardziej ekstremalny: 4100 funtów z przodu i 6800 funtów z tyłu. Ta tylna oś jest przeznaczona do wspinaczki skałkowej i ma ogromne opony. Listy H3 i H3T w tych danych są puste. Być może oceny były zbyt wysokie, aby mogły być istotne, lub po prostu nie były śledzone w ten sam sposób. Nie były to pojazdy służące do ciągnięcia ciężkich ładunków. Były to samochody, którymi sami jeździli.
Powstająca oferta Hyundaia
W tym okresie Hyundai próbował się wyróżnić. Santa Fe utrzymał stabilny podział 2976/3197 funtów w latach 2007–2008. Minivan Entourage dokładnie osiągnął te liczby. Co zaskakujące, Tucson nie ma żadnych danych. Accent, Elantra i Sonata też są puste. Podkreśla to fakt, że w przypadku wielu lekkich pojazdów Hyundaia w tym okresie GAWR był albo standardem w całej gamie, albo po prostu nie był celem marketingowym. Genesis 2009 również pojawia się bez danych. Hyundai rozwijał się w segmencie premium, ale dowody sugerują, że w swoich bestsellerach nadal opierał się na sprawdzonych, prostszych architekturach.
Infiniti i Isuzu: nisza i znikanie
Infiniti jest prawie całkowicie puste. W seriach FX, G, M i QX56 wyświetlane są myślniki. Jest to normalne w przypadku marek luksusowych w tych konkretnych rocznikach; w raportach konsumenckich ich inżynieria często skupiała się na rozkładzie masy, a nie na ograniczeniach twardych osi. Jedyną zauważalną zmianą jest wprowadzenie FX50 na rok 2009, zastępującego FX45, ale znowu nie określono żadnych ograniczeń wagowych.
Isuzu to opowieść o duchach. Ascender posiadał 2950 funtów/3200 funtów od 2006 do 2008 roku. Ciężarówki serii i (i-280, i-350
Limity obciążenia osi Jeepa: nośność Wranglera i Commandera
Właściciele Jeepa wiedzą, że standardowe zawieszenie jest przeznaczone do powolnej jazdy w terenie, a nie do ciężkiego ciągnięcia. Jeśli planujesz zainstalować zestaw do podnoszenia lub dodać bagażnik dachowy o dużej masie, musisz sprawdzić dopuszczalne obciążenie osi (GAWR ). Liczba ta stanowi sztywne ograniczenie ciężaru, jaki może wytrzymać dana oś, zanim sprężyny opadną i pogorszy się prowadzenie.
Dane za rok 2006 pokazują, że Liberty przewoził 2750 funtów na przedniej osi i 3150 funtów na tylnej osi. Wrangler był lżejszy z przodu i ważył 2200 funtów, ale mógł udźwignąć 2650 funtów z tyłu.
W roku 2007 Wrangler stał się silniejszy. Dopuszczalne obciążenie osi przedniej (GAWR) wzrosło do 2650 funtów. Tylna oś również została znacznie wzmocniona, osiągając 3400 funtów. Zmiana ta oznacza ponowne dostrojenie zawieszenia lub wzmocnienie tylnej osi w modelach TJ lub wczesnych wersjach TJ/LJ.
Wrangler i Wrangler Unlimited z lat 2008–2009 zachowują stosunek 2650 do 3400 funtów. W przypadku modeli Commander, Compass, Grand Cherokee, Liberty i Patriot z tych lat standardowe specyfikacje nie zapewniają konkretnych wartości GAWR, co sugeruje, że dane te nie są publikowane dla konsumentów lub że są obliczane w oparciu o dopuszczalną masę pojazdu (GVWR) bez segregacji według osi w określonych rocznych przewodnikach.
Nośność osi przedniej i tylnej Kia
W połowie 2000 roku oferta Kia była niewielka. Większość sedanów, takich jak Optima, Rio i Spectra, nie udostępnia publicznie danych GAWR, prawdopodobnie dlatego, że ich układ napędu na przednie koła rozkłada ciężar inaczej niż w przypadku SUV-ów z napędem na tylne koła lub na wszystkie koła.
Sorento było najcięższe. W latach 2006 i 2007 na przednią i tylną oś ważył 3307 funtów. Bilans ten wskazuje na symetryczny układ napędowy lub nacisk na równomierny rozkład masy w modelach V6.
Minivan Sedona był nieco cięższy z tyłu: 2998/3064 funtów w latach 2006 i 2007.
Kompaktowe SUV-y, takie jak Sportage i Rio 5, miały bardziej rygorystyczne ograniczenia. Sportage z lat 2006–2008 wyceniono na 2579 funtów z przodu i 2425 funtów z tyłu. Rio 5 dorównywał sedanowi i ważył 1918/1874 funtów w latach 2007–2008.
Modele Borrego i Spectra z 2009 r. nie zawierają danych GAWR w tych rekordach.
Dane GAWR dotyczące Land Rovera
Luksusowe SUV-y Land Rovera są ciężkie. Ta masa zmniejsza zużycie paliwa i powoduje zużycie opon, ale wymaga także mocnych osi.
Modele LR3, Range Rover i Range Rover Sport z lat 2006–2008 nie mają określonych wartości GAWR w tych odniesieniach. Jest to typowe dla marek premium, które często publikują jedynie dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (GVWR), zakładając, że zawieszenie jest dostrojone do dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu.
Jednakże model LR2 z 2009 r. (europejski LR3, przemianowany na rynek amerykański) podaje konkretne liczby: 2885 funtów z przodu i 2995 funtów z tyłu.
Jest to wąski zakres. Tylna oś wytrzymuje tylko około 110 funtów więcej niż przednia. Jak na samochód tej wielkości jest zaskakująco zrównoważony. Oznacza to, że rozkład obciążenia ma znaczenie. Nie można po prostu załadować bagażu na tył bez ryzyka szybkiego przekroczenia limitu.
Nośność osi Lexusa
Sedan i coupe Lexusa rzadko publikują dane GAWR. Modele hybrydowe ES 350, GS, IS, LS, SC i RX 400h z lat 2006–2009 nie mają określonych parametrów osi przedniej i tylnej.
Serie GX i LX, czyli ciężarówki z nadwoziem na ramie udające luksusowe SUV-y, również nie zawierają danych GAWR w tych tabelach rocznych.
Ta luka w danych jest frustrująca dla entuzjastów, którzy chcą wiedzieć, czy do wytrzymałych bagażników dachowych potrzebne są resory pneumatyczne czy resory pneumatyczne. Bez GAWR musisz zgadywać na podstawie dopuszczalnej masy całkowitej i przełożenia przekładni głównej, co nie jest metodą dokładną.
Limity ładunku Lincoln Navigator i Mark LT
Ciężarówki i SUV-y Lincolna są zbudowane do holowania. Mark LT, zasadniczo Ford F-150 ze znaczkiem Lincolna, w latach 2006–2008 wytrzymywał stałe obciążenie 3450 funtów z przodu i 3850 funtów z tyłu.
Z biegiem czasu Navigator stał się silniejszy. W 2006 roku jego waga wynosiła 3300/4128 funtów. Do lat 2007 i 2008 dopuszczalne obciążenie tylnej osi wzrosło do 4300 funtów. Oś przednia pozostała na poziomie 3350 funtów.
Ten wzrost tylnego GAWR w modelach Navigator z roku 2007 i nowszych wiąże się z ulepszeniami elementów tylnego zawieszenia, które prawdopodobnie poradzą sobie ze zwiększoną masą własną nowszych modeli lub poprawią stabilność holowania.
Navigator 2009 kosztuje 3450 GBP/3850 GBP. Modele MKS, MKX, MKZ i Town Car nie mają danych GAWR.
Dane techniczne osi do samochodów ciężarowych i SUV-ów Mazda
Ciężarówki Mazdy serii B (B2300, B3000, B4000) noszą nazwę Ford Rangers. Ich wyniki GAWR odzwierciedlają to tło.
B2300 miał parametry znamionowe 2400/2750 funtów (przód/tył) w latach 2006-2009.
B3000 — 2625/2750 funtów.
B4000 z większym silnikiem wytrzymał 2850/2750 funtów. Należy pamiętać, że oś przednia ma tutaj wyższą ocenę niż tylna. Jest to nietypowe dla ciężarówki, ale odzwierciedla masę 4,0-litrowego silnika V6 i zastosowane specyficzne sztywności sprężyn.
MazdaSpeed3 (2007) miała wąskie limity: 2216/2064 funtów. Jest to ciężki hot hatch. Nie ładuj bagażnika.
MazdaSpeed6 (2006) miała masę 2449/2103 funtów. Cena Mazda6 z lat 2008–2009 spadła do 2216 funtów/2064 funtów, a następnie nieznacznie wzrosła do 2286 funtów/2062 w 2009 roku.
MX-5 (Miata) ma tylko dane GAWR za rok 2007: 2449/2103 funtów. Modele RX-8, Mazda3, Mazda5 i Tribute nie mają konkretnych danych GAWR w tych rocznikach.
Nośność osi Mercedes-Benz
Mercedes-Benz nie publikuje danych GAWR dla większości swoich sedanów i coupe. W modelach Klasy C, CLK, CLS, Klasy E, Klasy S, SL i SLK od 2006 do 2009 roku nie obowiązują żadne ograniczenia dotyczące osi przedniej ani tylnej.
Modele Klasy G, GL, ML i R również nie mają danych GAWR w tych konkretnych wpisach.
Jest to istotne pominięcie dla osób planujących modyfikację swojej Klasy G-Wagen lub ML do jazdy terenowej lub transportu ciężkiego. Bez GAWR nie da się dokładnie obliczyć dopuszczalnej ładowności bez zważenia pojazdu na wadze samochodowej i odjęcia masy tary od DMC, a następnie oszacowania rozkładu pomiędzy przednią i tylną osią.
Wartość znamionowa udźwigu Mercury Mountaineer
Mercury umierał, ale Mountaineer żył jako bliźniak Forda Explorera.
Mountaineer 2006 został wyceniony na 2860/3340 funtów (przód/tył).
Modele z lat 2007–2009 nie mają danych GAWR, mimo że prawdopodobnie mają tę samą platformę i elementy zawieszenia co Explorer.
Inne modele Mercury, takie jak Grand Marquis, Mariner, Milan i Montego, nie mają danych GAWR.
Limity nacisku na oś MINI Cooper
MINI Cooper to lekki samochód. Ich liczby GAWR odzwierciedlają tę niską masę.
Cooper Hardtop 2007 waży 1929 funtów z przodu i 1653 funtów z tyłu. Kabriolet miał nieco inne wartości: 1918 funtów/1697 funtów.
Cooper Clubman 2008 został zrównoważony na poziomie 1830/1830 funtów. Doskonała symetria.
W modelach John Cooper Works z 2009 roku zwiększono ładowność tylną. Hardtop ważył 1918/1676 funtów. Waga Clubmana wzrosła do 1929/1863 funtów, co stanowi znaczną poprawę w przypadku tylnej osi. Jest to prawdopodobnie spowodowane cięższym silnikiem i sztywniejszym zawieszeniem wersji JCW.
Dlaczego GAWR jest ważny dla Twojego projektu
Możesz pomyśleć, że wystarczy DMC (wskaźnik masy pojazdu). To jest błędne.
Jeśli obciążenie przedniej osi wynosi 2700 funtów, a tylnej 3100 funtów, całkowita dopuszczalna masa całkowita może wynieść 6500 funtów. Ale jeśli umieścisz 3000 funtów z przodu, przekroczysz dopuszczalne obciążenie osi. Sprężyny zostaną całkowicie ściśnięte. Sterowanie
Nissan i Pontiac: podział ciężaru pomiędzy osiami
Przeszliśmy przez Mitsubishi, więc przyjrzyjmy się, gdzie właściwie znajduje się ciężar. Brak danych dla GAWR Nissan za ten okres. Altima 2006 została wymieniona z rozkładem masy przód/tył wynoszącym 2399/1991 funtów. W przypadku większości pozostałych modeli, takich jak 350Z, Armada i Pathfinder, nie podano danych. Do 2007 roku Frontier otrzymał ocenę 3296/3197, a masywny Tytan zwiększył tę liczbę do 3300/3800. Tylna oś Titana przenosi znacznie większe obciążenie niż przednia. Dane za lata 2008 i 2009 są nadal skąpe. Jak widać, Frontier utrzymuje numery 3296/3197 w 2008 r. i ponownie w 2009 r. GT-R został wprowadzony w 2009 r., ale nie podano żadnych danych GAWR.
Pontiac stanowi słaby punkt danych, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, jak szybko marka zanikła. Torrent wyróżnia się jako jedyny element sekwencyjny. W latach 2006–2009 utrzymywał stabilny rozkład masy przód/tył wynoszący 2535/2535 funtów. Symetryczny. Zrównoważony. Grand Prix miało jeden punkt danych za rok 2007: 62/38. Prawdopodobnie jest to rozkład procentowy, a nie funt wagi, lub jest to literówka. G6 i G8 pojawiają się na listach, ale bez konkretnych wartości GAWR. Solstice i Vibe są wymienione bez numerów. Jeśli ładujesz Pontiaca Torrenta, znasz dokładnie limit: 2535 funtów na oś.
Porsche i Saab: zarządzanie obciążeniem
Prawie całkowicie brakuje danych Porsche za lata 2006–2009. Cayenne pojawia się w 2006 i 2009 r. 911, Boxster i Cayman pojawiają się w 2008 i 2009 r. Nie ma dla nich danych GAWR. Nie jest to niczym niezwykłym w przypadku marek samochodów sportowych, które w publicznych broszurach skupiają się na równowadze dynamicznej, a nie na statycznych charakterystykach nośności.
Saab jest bardziej konkretny. Model 9-7X, który w istocie był GMC Yukon ze znaczkiem Saaba, miał określone ograniczenia wagowe. Nie dostarczono żadnych danych za lata 2006 i 2007. W latach 2008 i 2009 9-7X ważył 2950 funtów z przodu i 3400 funtów z tyłu. To 3400 funtów udźwigu na tylnej osi. Numery 9-3 i 9-5 są wymienione dla wszystkich lat, ale nie mają przypisanych konkretnych numerów GAWR. 9-2X 2006 również podano bez danych.
Saturn i Scion: era hybryd i małych samochodów
Ostatnie lata Saturna pokazują ten sam obraz, co Pontiac. Outlook to jedyny model z danymi sekwencyjnymi GAWR. W latach 2007–2009 rozkład masy przód/tył wynosił 3197/3527 funtów. Aura, Astra, Sky i VUE (w tym ich warianty hybrydowe) są wymienione, ale nie mają konkretnych wartości znamionowych nacisku na oś. Ion i Relay nie mają danych.
Scion jest podobnie rzadki. Modele tC, xA, xB i xD występują na listach od 2006 do 2009 roku. Nie ma dla nich danych GAWR. Była to marka zbudowana na lekkich, niedrogich platformach. Brak danych może oznaczać, że limity te nie były głównym atutem lub po prostu nie zostały uwzględnione w tym konkretnym zestawie danych.
Smart i Subaru: precyzja i osiągi w terenie
Dane dotyczące GAWR smart są minimalne. Na liście znajduje się tylko fortwo z 2008 roku, bez danych dotyczących masy. To jest mikrosamochód. Limity nośności są z natury niskie.
Na tych listach oferta Subaru jest obszerna. Od 2006 do 2009 roku wszystkie główne modele noszą nazwy: B9 Tribeca, Baja, Forester, Impreza (Sedan, Estate, Outback Sport, WRX STi), Legacy (Sedan, Estate) i Outback. Co zaskakujące, nie podano dla nich żadnych danych GAWR. To znacząca luka dla marki nastawionej na jazdę terenową. Baja i Tribeca zostały wycofane z produkcji lub zmieniono ich nazwy, ale główna linia SUV-ów i kombi nie ma wymienionych tutaj konkretnych limitów nacisku na przednią/tylną oś.
Suzuki i Toyota: wagi ciężkie
Suzuki oferuje kilka konkretnych liczb. W latach 2006 i 2007 Aeria miała wycenę na 1918/1940 funtów. Forenza trzymał 1918/1764 funtów. Cena XL7 zaczynała się od 2205 GBP/2866 GBP w 2006 r., a następnie wzrosła do 2590 GBP/2921 GBP w latach 2007 i 2008. SX4 pojawił się w 2007 r. z wagą 2050/1786 funtów. Dane za rok 2009 pokazują modele Equator i XL7 wymienione bez numerów. W miarę upływu roku modelowego Suzuki XL7 wyraźnie przenosi większy ciężar na tylną oś.
Najbardziej wiarygodne dane w tej sekcji dostarcza Toyota. Land Cruiser utrzymywał stałą wagę 3595/4220 funtów (przód/tył) od 2006 do 2009 roku. RAV4 oscylował na poziomie 2535/2435 w latach 2006 i 2008, ale wzrósł do 4430/4730 w 2007. Dane dotyczące RAV4 za 2007 rok wydają się nienormalnie wysokie w porównaniu z innymi latami, co może wskazywać inny poziom wyposażenia lub wariant wprowadzania danych. Tacoma i Tundra również mają określone oceny. Tundra z 2007 roku została wyceniona na 3900/3800 funtów. 4Runner, Avalon, Camry, Corolla, FJ Cruiser, Highlander, Matrix, Prius, Sequoia i Sienna są wymienione bez określonych wartości GAWR. Venza pojawia się na liście w 2009 r. bez danych. Yaris pojawia się w latach 2007 i 2009 bez numerów.
Poza osią: inne krytyczne specyfikacje
Na listach wielokrotnie wspomina się o innych wskaźnikach związanych z wagą. GVWR Nissan, GCWR Nissan i Nissan Payload są ze sobą powiązane. Masa własna Nissana i Łączność Nissana to także standardowe wartości referencyjne. Dotyczy to wszystkich wymienionych marek: Mitsubishi, Pontiac, Porsche, Saab, Saturn, Scion, smart, Subaru, Suzuki i Toyota. Każda marka ma swój własny zestaw wskaźników dotyczących dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu (GVWR), GCWR (masy całkowitej zestawu) i udźwigu.
GAWR to dopiero początek. Znajomość granic przedniej i tylnej osi to jedno. Znajomość pełnego udźwigu to kolejna sprawa. Na przykład, jeśli masz Toyotę Land Cruiser o masie własnej około 5400 funtów i DMC około 7000 funtów, dostępna ładowność wynosi około 1600 funtów. Jeśli GAWR wynosi 3595/4220, należy upewnić się, że ładunek nie przekracza limitów poszczególnych osi, nawet jeśli jest jeszcze wolne miejsce w całkowitym udźwigu.
Dane tutaj są fragmentaryczne. Niektóre marki, takie jak Suzuki i Toyota, przekazały nam szczegółowe dane dotyczące swoich ciężkich pojazdów. Inni, jak Porsche i Subaru, podali nam nazwy, ale nie numery. Brak danych nie oznacza, że limity nie istnieją. Oznacza to, że musisz sprawdzić naklejkę na ościeżnicy lub w instrukcji obsługi, aby znaleźć konkretne numery. Odniesienia do uciągu Toyoty i uciągu Subaru sugerują, że ładowność i uciąg to odrębne, choć powiązane obliczenia.
Najważniejsza jest dystrybucja. Tylna oś Nissana Titan waży 3800 funtów. Tylna oś Saturn Outlook kosztuje 3527 funtów. W ostatnich latach tylna oś Suzuki XL7 waży 2921 funtów. Liczby te określają sposób ładowania pojazdu. Za dużo z przodu? Stracisz kontrolę. Włożyć za dużo na tył? Ryzykujesz utratą przyczepności lub złamaniem osi. Obliczenia dla ładowności Mitsubishi i ładowności Hondy (niewymienionych tutaj, ale często porównywanych) opierają się na tej samej logice.
Rok 2009 to okres przejściowy. Marki takie jak Pontiac i Saturn zniknęły. Scion wycofuje swoje wczesne modele. Toyota przedstawia Venzę. Nissan wzmacnia ofertę samochodów ciężarowych Titan. Dane z tego okresu ukazują koniec ery, w której na rynku dominowały SUV-y i ciężarówki, a limity wagowe odzwierciedlają tę zmianę.
Odniesienia do GVWR, GCWR i nośności są niezbędne dla każdego, kto faktycznie korzysta z tych pojazdów. GAWR mówi o osiach. GVWR mówi o pojeździe jako całości. GCWR opowiada o pociągu (ciągniku z przyczepą). Aby bezpiecznie jeździć, potrzebujesz wszystkich trzech. Konkretne dane dotyczące RAV4 i Land Cruisera
Dopuszczalne obciążenia osi Volkswagena i wskaźniki bezpieczeństwa Volvo
Większość pojazdów VW z połowy XXI wieku nie ma Dopuszczalnego nacisku na oś wymienionego w ogólnodostępnych instrukcjach obsługi. Jest to cecha dokumentacji marki z tamtego okresu. Nie znajdziesz tych numerów dla Golfa GTI i Phaetona z 2006 roku. Standardowe specyfikacje po prostu nie zawierają tych danych.
„Jeśli w instrukcji nie określono GAWR, aby zapewnić bezpieczeństwo, należy polegać na szacunkach DMC i przełożenia osi lub przestrzegać fabrycznych limitów ładowności.”
Nie ma również danych dotyczących Touarega z 2008 r. i Tiguana z 2009 r. Tylko puste pola. Na tej samej liście znajduje się Routan z 2009 roku.
Volvo podaje szczegółowe oceny
Volvo jest proste. Podają Dopuszczalny nacisk na oś dla ciężkich modeli.
W przypadku XC90 z lat 2006–2009 wartości są ustalone na 2820 funtów z przodu i 3150 funtów z tyłu. Daje to całkowity udźwig osi wynoszący 5970 funtów. Wiarygodne wskaźniki.
Model S80 z 2006 r. ma nośność nominalną 2230/2290 funtów. Pozostała część linii S80 (2007–2009) nie ma tych danych. Być może założyli, że wszyscy to wiedzą, a może dane po prostu pominięto.
V70 i XC70 pojawiają się w latach 2008 i 2009 z określonymi numerami:
* V70: 2690 przód / 2513 tył.
* XC70: 2800 z przodu / 2646 z tyłu.
V70 i XC70 z 2009 roku mają te same wartości. Tylna oś V70 jest słabsza niż XC70. Jest to kompromis wynikający z niższego profilu kombi w porównaniu z wyższą geometrią zawieszenia SUV-a.
Dlaczego te liczby mają znaczenie
Jeśli tylko dojeżdżasz do pracy, nie potrzebujesz GAWR. Jeśli jednak holujesz przyczepę lub przewozisz ciężki sprzęt, musisz znać limit obciążenia. Przekroczenie Dopuszczalnego ciężaru osi dla osi tylnej powoduje przebicie opon. Nie chodzi tylko o opony. Chodzi o to, że zawieszenie zaczyna się odbijać, a nadwozie zaczyna się skręcać.
Wyraźne liczby Volvo dotyczące XC90 i V70 wyznaczają twardy limit. Cisza VW zmusza Cię do sprawdzenia masy własnej i ładowności, aby ocenić swoją pozycję. Na tym polega różnica w przejrzystości informacji.
Powiązane specyfikacje do sprawdzenia
Ponieważ w wielu modelach brakuje danych dotyczących osi, należy sprawdzić inne wiązania.
- GVWR: Dopuszczalna masa całkowita pojazdu. Bezwzględna maksymalna masa pojazdu łącznie z ładunkiem.
- GCWR: Łączna masa brutto. Maksymalna masa pojazdu łącznie z przyczepą.
- Nośność ładunku: Nośność. Ile rzeczy faktycznie zmieścisz w bagażniku, nie przekraczając DMC.
- Ładność: Ładowność. Masa pasażerów i ładunku.
Sprawdź te parametry przed załadunkiem pojazdu. Ocena osi to tylko jeden element układanki. Jeśli tylna oś osiągnie swój limit, utracisz kontrolę nad kierowaniem. Kropka.
Źródła i informacje dodatkowe
Dane zaczerpnięto ze standardowych glosariuszy motoryzacyjnych i materiałów referencyjnych producentów. Godna uwagi jest rozbieżność między szczegółowymi wykazami Volvo a zaniedbaniami VW.
- Autopedia: Procedury ważenia pojazdów TISC
- Carlist.com: Słowniczek motoryzacyjny
- Ford Motor Company: Słowniczek pomocy
- NHTSA: Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa holowania
Jeśli kupujesz używany V70 z 2008 r., pamiętaj, że dopuszczalne obciążenie tylnej osi wynosi 2513 funtów. Nie ładuj go bagażnikiem dachowym, rowerami i dwójką dorosłych osób i oczekuj, że będzie się zachowywał jak XC90 z 2009 roku. Liczby nie kłamią. Czekają tylko, aż je przeczytasz.





























