Tento scénář znáte. Stojíte v autobazaru nebo si prohlížíte inzerát na prodej ojetého vozu. Kontrolujete spotřebu paliva (MPG). Díváte se na čas zrychlení 0-60 mph. Změříte objem kufru. Vypočítáte doporučenou maloobchodní cenu (MSRP). To jsou metriky, které prodávají auta. Existuje však číslo, o kterém se zřídka mluví a které definuje fyzické limity strukturální integrity vašeho vozidla. Toto číslo je hodnocení hmotnosti na nápravu (GAWR).
Ignorujte to na vlastní nebezpečí.
Ať už řídíte denní sedan, plnohodnotný pick-up nebo přívěs, znalost GAWR je pro bezpečnost nutností. Toto není doporučení. To je pevný limit stanovený výrobcem.
Definice limitu: GAWR vs GAW
**Hrubá hmotnost na nápravu je maximální hmotnost, kterou výrobce povoluje na konkrétní nápravu. Přední a zadní náprava mají samostatné jmenovité hodnoty. Představte si to jako strop. Tento strop nemůžete překročit.
Ale co přesně se bere v úvahu při výpočtu tohoto stropu? Definice je širší, než si většina řidičů uvědomuje. GAWR zahrnuje:
* Hmotnost samotného vozidla (hmotnost v provozním stavu)
* Hmotnost všech cestujících
* Hmotnost celkového nákladu
* Hmotnost tažného zařízení (při tažení)
Veškerá tato hmotnost je rozdělena mezi obě nápravy.
Nepleťte si GAWR s GAW. GAW je skutečná hmotnost na nápravu. Toto je hmotnost, která v daném okamžiku tlačí na nápravu. GAW se mění pokaždé, když něco načtete nebo vyložíte. GAWR zůstává konstantní.
Hmotnost na nápravu vozidla (GAWR) je statický limit. Skutečná hmotnost na nápravu (GAW) je dynamická realita. Není to totéž.
Vezměme si pickup se čtyřmi 100librovými balvany v posteli. Celkové zatížení: 400 liber. GAW se zvyšuje o 400 liber. Pokud vysypete kameny, GAW se sníží o 400 liber. GAWR? Neměnný. Je mu jedno, kolik toho právě neseš. Jde mu jen o to, abyste nepřekročili limit.
Proč je přetížení náprav nebezpečné
Výrobci tyto limity stanovují z bezpečnostních důvodů. Tečka. Přetížení jakékoli části vozidla je receptem na katastrofu. Nerovnoměrné rozložení situaci zhoršuje.
Pokud přetížíte zadní nápravu, následky budou okamžité a mechanické.
* Řízení se kolébá. Přední pneumatiky ztrácejí přilnavost a citlivost. Točíte volantem, ale auto zatáčí hůř, než by mělo.
* Brzdný výkon prudce klesá. Většinu brzdné síly zajišťují přední brzdy. Pokud dojde k přetížení zadní části, změní se dynamika přerozdělení hmotnosti a prodlouží se brzdná dráha.
* Zničení pneumatik. Zadní pneumatiky nejsou navrženy tak, aby zvládaly extra váhu. Přehřátí způsobuje explozi pneumatik.
* Kolaps odpružení. Pružiny, tlumiče a příčná ramena se mohou ohnout nebo zlomit. Když komponenty selžou při rychlosti, kontrola se ztratí.
Ještě citlivější jsou přívěsy. GAWR přívěsu určuje jeho vlastní výrobce. Při přetížení nápravy přívěsu riskujete smyk (nožový efekt) nebo úplnou ztrátu kontroly. Důležité je správné rozložení zátěže.
Kde najít GAWR
K nalezení tohoto čísla nepotřebujete inženýrský titul.
1. Nálepka na dveřích: Podívejte se na sloupek dveří na straně řidiče. Je tam nálepka, která zobrazuje GVWR (Gross Vehicle Weight Rating) a často GAWR pro přední a zadní nápravu.
2. Webové stránky výrobců: Většina výrobců automobilů zveřejňuje tyto specifikace online.
3. Návod k obsluze: Někdy je uveden v části technické specifikace.
Pokud jej nemůžete najít, podívejte se do níže uvedených tabulek.
Data GAWR pro Acura
| Rok | Model | GAWR (přední/zadní) |
|---|---|---|
| 2007 | MDX | 2888 GBP / 3175 GBP |
| 2007 | RDX | £2546 / £2381 |
| 2007 | TSX | £2335 / £2030 |
| 2008 | MDX | 2888 GBP / 3175 GBP |
| 2008 | RSX | £2546 / £2381 |
| 2008 | TSX | £2335 / £2030 |
| 2009 | MDX | 2888 GBP / 3175 GBP |
| 2009 | RSX | £2546 / £2381 |
| 2009 | TSX | 2325 GBP / 2090 GBP |
Poznámka: Data pro modely Acura 2006 (MDX, RL, RSX, TL, TSX) a další modely 2007–2009 (RL, TL) nejsou ve zdrojových datech k dispozici.
Související specifikace Acura:
* GVWR Acura
*GCWR Acura
* Kapacita užitečného zatížení Acura
* Pohotovostní hmotnost Acura
* Užitečné zatížení Acura
* Tažná kapacita Acura
Údaje GAWR pro Audi
| Rok | Model | GAWR (přední/zadní) |
|---|---|---|
| 2009 | R8 | Nejsou k dispozici žádné údaje |
Poznámka: Rozšířená data pro modely Audi (A3, A4, A6, A8, Q7, S4, S5, S6, S8, TT) pro roky 2006-2009 nejsou v původních datech uvedeny.
Související specifikace Audi:
* GVWR Audi
GCWR Audi
* Nosnost Audi
* Pohotovostní hmotnost Audi
* Užitečné zatížení Audi
Tažná kapacita Audi
Chybějící díly
Poskytnuté zdrojové údaje zahrnovaly seznam dalších značek (BMW, Cadillac, Chevrolet, Dodge, Ford, GMC, Honda atd.), ale nezahrnovaly jejich konkrétní tabulky GAWR. U těchto značek se budete muset spolehnout na nálepku na dveřích nebo na online zdroje výrobce.
Proč je to důležité? Protože když táhnete těžkou loď nebo vozíte štěrk na terénní úpravy, máte co do činění s fyzikou. Osa je opěrný bod. Pokud překročíte hodnocení, neztratíte jen záruku. Ohrozíte řízení, brzdy a pneumatiky.
Čísla na nálepce nejsou marketingovým šumem. To jsou technické hranice. Následujte je.
Limity zatížení náprav BMW: údaje GAWR 2006–2009
Čísla ne vždy odpovídají pocitům. Z4 M působí lehčím dojmem, než naznačují panely karoserie. X5 působí těžce. Ale když nakládáte vybavení, pneumatiky nebo cestující, je GAWR (Gross Axle Weight Rating) BMW tvrdým limitem. Je mu jedno, jak se auto chová. Jeho jedinou starostí je, zda se zavěšení zhroutí, nebo zda se tělo ve stresu pohne.
Většina online tabulek nechává toto pole prázdné. Předpokládají, že víte: toto je standardní osobní auto. Mýlí se. U těžkých modelů tato data existují. Zbytek se díváte na typické rozložení hmotnosti pro platformu té doby.
2006–2007: Éra přechodu
V roce 2006 mělo BMW obrovskou řadu. M3, M5 a M6 byly na vrcholu. Téměř pro všechny ale neexistují žádná data. V těchto veřejných záznamech nenajdete rozdělení přední/zadní nápravy pro E46 M3 nebo E60 M5. Je to nepříjemné. To znamená, že hmotnost je rozložena tak rovnoměrně nebo jsou limity ve vztahu k pohotovostní hmotnosti tak vysoké, že to nebylo zaznamenáno.
Pak je tu Z4.
V roce 2007 Z4 konečně ukázala své karty. Čísla jsou konkrétní. Přední náprava: 2,767 lbs. Zadní náprava: 3,770 lbs. To je silné předpětí směrem k zadní nápravě. Řadový šestiválec Z4M a V8 jsou umístěny nad zadními koly. Pokud na tu zadní nápravu naložíte více než 3 770 liber, zahráváte si s ohněm. Odpružení k tomu není určeno.
Modely z roku 2006 jako 325i, 550i a 760Li nemají specifikovaný GAWR. To neznamená, že nemají omezení. To znamená, že neexistují žádná data. Musíte posoudit na základě pohotovostní hmotnosti a typického rozdělení 50/50 nebo 52/48. 760Li pravděpodobně dává 3 000 liber na přední nápravu a 3 500 liber na zadní jen svou hmotností. Přidejte pět cestujících a zavazadla a blížíte se limitu.
2008–2009: Nové platformy, chybějící data
Modelový rok 2008 přinesl E90 3-Series a E63 6-Series. 128i, 135i a 335i. Znovu. Žádná data. 535i, 550i, 750i. Nic.
Objevilo se X6. X5 se nadále vyráběl. Stále prázdné.
To je divné. X5 a X6 jsou těžká nákladní vozidla v přestrojení. Mají skutečné tažné schopnosti. Mají limity užitečného zatížení. Ale konkrétní GAWR BMW rozdělení přední a zadní nápravy není v těchto standardních referenčních tabulkách uvedeno. Můžete jen hádat.
Modely 2009 jsou stejné. 128i, 335i, M3, M5, M6, X3, X5, X6. Všechno je prázdné.
To naznačuje jednu ze dvou věcí. Buď BMW standardizovalo limity náprav napříč platformou na jediné vysoké číslo, které nevyžadovalo individuální specifikaci. Nebo data jednoduše nebyla shromážděna pro veřejné zveřejnění. Pro nadšence je to mezera. Víte, Z4 M 2007 měl limit zadní nápravy 3 770 liber. Víte, že Rainier z roku 2006 měl limit zadní nápravy 3200 lb. Ale pro M3 2009? jsi slepý.
GAWR Buick: SUV a minivany
Buick během této éry neprodával mnoho sportovních vozů. Prodávali crossovery a rodinné křižníky. To změní obrázek GAWR. Tato auta přepravují lidi. A vybavení. A někdy tahají.
2006–2007: Rainier a Terraza
Klíčem je zde Rainier. Středně velké SUV na platformě GMT360. V letech 2006 a 2007 byl Rainier uveden na burze GAWR. Přední náprava: 2950 lbs. Zadní náprava: 3200 lbs.
Tento zadní limit je těsný. Rainier není těžký nákladní vůz. Jedná se o SUV s unibody konstrukcí. Pokud dozadu naložíte plný počet cestujících a nákladu, přiblížíte se limitu 3200 liber. Přidejte přívěs a hmotnost závěsu se okamžitě přičte k zadní nápravě. Jste na hraně.
Terraza, minivan, byl ještě omezenější. Pouze 2006. Přední náprava: 1148 lbs. Zadní náprava: 960 lbs. Tato čísla jsou nepatrná. Naznačují zaujatost směrem k pohonu předních kol nebo velmi lehký design s pohonem předních kol. Přední náprava je slabá. Nepokládejte těžké předměty na přední kapotu nebo palubní desku. Odpružení bude spočívat na dorazech.
LaCrosse, Lucerne a Rendezvous nemají uvedený GAWR. LaCrosse a Lucerne jsou velké sedany. Pravděpodobně mají vyšší limity než Rainier. Ale bez dat musíte odhadnout.
2008–2009: Zrodila se Enkláva
Enclave nahradil Rainier a Rendezvous. Tohle je větší auto. Čísla to odrážejí. 2008 a 2009. Přední náprava: 3197 lbs. Zadní náprava: 3,527 lbs.
Jedná se o spolehlivou zadní nápravu. Enclave je crossover. Váhu zvládá lépe než Rainier. Přesto je 3 527 liber na zadní nápravě tvrdým limitem. Pokud táhnete, pamatujte, že váha závěsu pohltí část toho zadního GAWR. Pokud vezete sedm lidí, už jste blízko této hranici, než vůbec začnete.
LaCrosse a Lucerne zůstávají prázdné. Opět platí, že žádná data nejsou data. To je odhad.
GAWR Cadillac: Escalade Dominance
Cadillac v této době je o Escalade. Existují CTS, DTS a SRX. Ale Escalade je bestie. A čísla jsou konkrétní.
2006: První rok dat
specifikováno CTS. Přední náprava: 2232 lbs. Zadní náprava: 2 379 lb. Vyrovnaný. Sedan s pohonem zadních kol. Váha je rozložena poměrně rovnoměrně. Ale přidejte těžkého řidiče a spolujezdce a jste blíže hranici 2 232 liber. Zadní náprava je o něco silnější, pravděpodobně kvůli hmotnosti motoru a převodovky.
Zajímavé jsou možnosti Escalade.
Standardní Escalade: Přední náprava 3 350 lbs. Zadní náprava 4000 liber. Rozdíl 650 Kč. V8 je vpředu, ale rám a odpružení jsou vyladěny pro zatížení.
Escalade ESV. Delší rozvor. Přední náprava 3060 lbs. Zadní náprava 2809 lbs. Zastávka. Je zadní náprava slabší? Ne. Zátěž je rozložena jinak. Delší těleso mění opěrný bod. Ale podívejte se na EXT.
Escalade EXT. Vyzvednutí. Přední náprava 3800 lbs. Zadní náprava 4000 liber. Vyrovnaný. Vysoké limity. Tohle je pracovní auto. Je určen k přepravě nákladu. Přední náprava je silnější než standardní Escalade. Zadní je stejný. Dává to smysl. Pokud táhnete, potřebujete přední přítlak pro trakci. A zadní náprava musí vydržet zatížení v karoserii.
SRX, STS a XLR nemají specifikovaný GAWR. Tyto jsou pravděpodobně podobné distribuci CTS, ale s různými limity v závislosti na velikosti. XLR-V? Nejsou k dispozici žádné údaje.
2007–2009: Žádná data pro celou modelovou řadu
V roce 2007 je CTS stále uvedena na 2232/2379. Ale možnosti Escalade? Prázdný. SRX? Prázdný. STS-V? Prázdný.
V letech 2008 a 2009 je téměř vše prázdné. Escalade, ESV, EXT, Hybrid. Všichni zmizeli. CTS zmizel.
To je velká mezera. Escalade je těžké auto. Jeho GAWR je rozhodující pro tažení a užitečné zatížení. Po roce 2006 ale data zmizí (kromě CTS). Nemůžete věřit číslům z roku 2006 pro Escalade 2009. Platforma se mohla změnit. Odpružení by mohlo být zesíleno. Nebo oslabený. Vy nevíte.
Zvláštní je také nedostatek dat pro CTS v letech 2008 a 2009. Je to stálý bestseller. Ale opět žádná čísla.
GAWR Chevrolet: Těžké váhy
Chevrolet má nejkomplexnější data v této době. A čísla jsou divoká. To proto, že vyrábějí náklaďáky. A SUV. A hybridy.
2006: Silverado a Tahoe
Silverado 1500: Přední náprava 3 650 lbs. Zadní náprava 4000 liber.
Silverado 1500 Hybrid: Přední náprava 3 925 lbs. Zadní náprava 3750 lbs. Hybridní systém přidává váhu. Předek je těžší. Limity byly upraveny.
Silverado 2500
Omezení hmotnosti na nápravu Ford podle modelu
Fordova řada vozů z tohoto období vypráví příběh dvou různých cest. Na jedné straně máte těžká nákladní vozidla stavěná na tažení a tahání nákladu a na druhé máte auta a lehké crossovery, kde na těchto číslech nezáleží. Při pohledu na specifikace GAWR (Gross Axle Weight Rating) od Fordu je rozdíl mezi dodávkou řady E a Focusem obrovský.
Začněme nákladními auty. Řada F si drží své. Ať už se díváte na F-150 2006 nebo 2009, limit přední nápravy je 3 450 liber a zadní 3 800 liber. Toto je konzistentní základní hodnota. Těžký hardware se však mění. F-250 a F-350 sdílejí limit přední nápravy 3800 liber, ale zadní nápravy se výrazně rozcházejí. F-350 z let 2006 a 2007 zvládly 7000 liber na zadní nápravu. Do roku 2008 toto číslo kleslo na 6 262 liber pro řadu Super Duty, což je zvláštní posun ve strojírenství nebo možná odraz různých konfigurací podvozku. F-450 je od roku 2008 ve vlastní lize s rozdělením 5 600/9 500 liber. Tato zadní náprava je konstruována pro velké komerční zatížení.
Dodávky jsou druhou stranou mince. 2006 E-150 měl dělené hodnocení 3 240/3 800 lb. Pro rok 2008 byla přední náprava silnější na 3 700 liber, což pravděpodobně kompenzovalo modernizace těžšího motoru, ale zadní náprava klesla na 5 120 liber. To je zvláštní kompromisní řešení. E-350 Super Duty zůstal relativně stabilní s hodnocením zadní nápravy kolem 6 100 liber až do roku 2009, kdy se držel na 6 084 librách, i když přední náprava vzrostla na 4 200 liber.
SUV a auta? Většinou čárky. Průzkumník je výjimkou. V roce 2006 to bylo 3240/3600 GBP. Od roku 2007 se čísla ustálila v užším rozmezí 2860/3340 liber. Escape se nikdy nezměnil: 2 240 liber vpředu, 2 115 liber vzadu. Hybridní verze přidává pár kilo k nosnosti přední nápravy (2 380 liber), ale zadní nápravu ponechává beze změny. Pokud táhnete přívěs s Flex nebo Taurus, hodně štěstí při hledání oficiálních údajů GAWR online. Pro tyto platformy jsou publikovány jen zřídka.
Rozdělení dat pro nákladní a SUV GMC
GMC šla podobnou cestou jako Ford, ale s přísnějšími tolerancemi pro své crossovery a jinou hierarchií pro své snímače. Sierra 1500 je bestseller. Od roku 2006 do roku 2009 se limit přední nápravy pohyboval kolem 3 150–3 200 lb a limit zadní nápravy byl v roce 2006 3 686 lb, než se ve zbývajících letech ustálil na 3 750 lb.
Těžké pracovní vozy jsou místa, kde jsou čísla zajímavá. Sierra 2500 si udržela stabilní dělení 4200/6084 liber od roku 2007 do roku 2009. Předtím, v roce 2006, byla přední náprava o něco vyšší na 4410 liber. Sierra 3500 je bestie. V roce 2006 mohl podporovat 4 800 liber na přední nápravě a 6 500 liber na zadní nápravě. Pak v roce 2007 obě čísla klesla. Přední náprava nyní váží 4 200 liber a zadní náprava váží 6 390 liber. Na této úrovni zůstaly až do konce tohoto období. Povolili nápravy? Nebo jednoduše změnili přístup k odhadování bezpečnostních rezerv?
Sestava Yukonu je jednoduchá. Standardní Yukon zůstal na 3200/4100 (přední/zadní) od roku 2006 do roku 2009 s mírným zvýšením přední nápravy pro roky 2007 a 2008. Verze XL přidala o něco větší přední nosnost, v roce 2007 dosáhla 3300 liber, než se vrátila na 3200 liber, uvedena na trh v roce 200907. měl split 3 197/3 527 liber. Jedná se o crossover střední velikosti, takže limity tomu odpovídají. Není určen pro těžké tažení jako Sierra 3500.
Canyon a Envoy ponechali svá čísla nezměněná. Canyon zaznamenal v roce 2009 mírný nárůst kapacity přední nápravy, a to z 2 533 na 2 633 liber. Envoy zůstal po celou dobu na £2950/£3200.
Konzervativní hodnocení pro Hondu
Honda hraje na jistotu. Většina jejich osobních automobilů – Accord, Civic, Pilot a dokonce i raná CR-V – nemá v těchto otevřených zdrojích zveřejněná data GAWR. To naznačuje, že neočekávají, že by uživatelé při běžném používání zatěžovali tyto nápravy na jejich absolutní fyzické limity. Důraz je kladen spíše na užitečné zatížení a pohotovostní hmotnost než na konkrétní poruchu nápravy pro běžného kupujícího.
Ridgeline je výjimkou. V roce 2006 měla nízkou hodnotu přední nápravy 309 liber? Vypadá to na chybu zadávání dat ve zdroji. Údaje byly 309/3252. V roce 2007 upravili na logičtější 3105/3252. Takto zůstali až do roku 2008. Přední náprava pickupu by neměla vážit méně než 300 liber, pokud to není hračka.
Odyssey je další hvězda. Stabilní 2833/3197 liber od roku 2006 do roku 2009. Jedná se o minivan s těžkým zadním vozem kvůli cestujícím a nákladu, ale Honda ponechala limit přední nápravy konstantní. Pilot zaznamenal mírný nárůst v roce 2009, z 2865/3155 na 2921/3196. Malé zisky. Element za 2300/2205 GBP. Je to hranaté, užitkové auto, ale nápravové limity jsou skromné. 2007 a 2008 Civics měly rozdělení 2310/2290 lb. Do roku 2009 čísla z tohoto konkrétního souboru dat zmizela.
Raw Hummer Power
Hummer se nestaral o jemnosti. H2, vyráběný v letech 2006 až 2009, měl konzistentní rozdělení 4 000/5 000 lb. Přední náprava unese 4000 liber. Zadní – 5000. Tohle je drsný nástroj. 2006 H1 Alpha byl ještě extrémnější: 4 100 liber vpředu, 6 800 liber vzadu. Tato zadní náprava je stavěna pro horolezectví a obrovské pneumatiky. Seznamy H3 a H3T jsou v těchto datech prázdné. Možná byla hodnocení příliš vysoká na to, aby byla relevantní, nebo jednoduše nebyla sledována stejným způsobem. Nejednalo se o vozidla používaná k tažení těžkých nákladů. Byla to auta, která sami řídili.
Nová řada Hyundai
V tomto období se Hyundai snažil dát o sobě vědět. Santa Fe si od roku 2007 do roku 2008 udrželo stabilní rozdělení 2 976/3 197 liber. Minivan Entourage tato čísla přesně splnil. Tucson překvapivě nemá žádná data. Akcent, Elantra a Sonáta jsou také prázdné. To zdůrazňuje skutečnost, že pro mnoho lehkých vozidel Hyundai v tomto období byl GAWR buď standardním prvkem celé řady, nebo jednoduše nebyl marketingovým bodem. Genesis 2009 se také objevuje bez dat. Hyundai rostl v prémiovém segmentu, ale důkazy naznačují, že u svých bestsellerů stále spoléhal na osvědčené, jednodušší architektury.
Infiniti a Isuzu: Výklenek a mizení
Infiniti je téměř úplně prázdné. Řady FX, G, M a QX56 zobrazují pomlčky. To je normální u luxusních značek v těchto konkrétních ročních rozmezích; jejich konstrukce se často zaměřovala spíše na rozložení hmotnosti než na omezení pevné nápravy pro spotřebitelské zprávy. Jedinou výraznou změnou je uvedení FX50 pro rok 2009, který nahradí FX45, ale opět nejsou stanoveny žádné hmotnostní limity.
Isuzu je strašidelný příběh. Ascender držel v letech 2006 až 2008 £2950/£3200. Nákladní vozy řady i (i-280, i-350
Limity zatížení nápravy Jeep: Nosnosti Wrangler a Commander
Majitelé džípů vědí, že odpružení je určeno pro pomalou jízdu v terénu, nikoli pro těžké tažení. Pokud plánujete nainstalovat zvedací sadu nebo přidat střešní nosič s velkou hmotností, musíte zkontrolovat zatížení nápravy (GAWR ). Toto číslo je pevným limitem toho, jakou váhu může konkrétní náprava zvládnout, než se pružiny prověsí a zhorší se ovladatelnost.
Údaje za rok 2006 ukazují, že Liberty nesl 2 750 liber na přední nápravě a 3 150 liber na zadní nápravě. Wrangler byl lehčí vpředu na 2200 liber, ale zvládl 2650 liber vzadu.
Pro rok 2007 se Wrangler stal silnějším. Zatížení přední nápravy (GAWR) se zvýšilo na 2 650 liber. Zadní náprava byla také výrazně posílena a dosáhla 3400 liber. Tato změna naznačuje přeladění odpružení nebo zesílení zadní nápravy u modelů TJ nebo raných verzí TJ/LJ.
Wrangler a Wrangler Unlimited 2008-2009 si zachovávají poměr 2 650/3 400 liber. U modelů Commander, Compass, Grand Cherokee, Liberty a Patriot z těchto let standardní specifikace neposkytují konkrétní hodnoty GAWR, což naznačuje, že tyto údaje nejsou spotřebitelům zveřejňovány, nebo že jsou počítány na základě hodnocení celkové hmotnosti vozidla (GVWR) bez segregace podle náprav ve specifikovaných ročních průvodcích.
Hodnoty zatížení přední a zadní nápravy Kia
Sestava Kia byla v polovině roku 2000 malá. Většina sedanů, jako je Optima, Rio a Spectra, nemá data GAWR veřejně dostupná, pravděpodobně proto, že jejich uspořádání s pohonem předních kol rozděluje hmotnost jinak než u SUV s pohonem zadních nebo všech kol.
Sorento bylo nejtěžší. V letech 2006 a 2007 nesl na přední a zadní nápravě 3 307 liber. Toto vyvážení ukazuje na symetrické hnací ústrojí nebo důraz na rovnoměrné rozložení hmotnosti u modelů V6.
Minivan Sedona byl vzadu o něco těžší: 2 998/3 064 liber pro roky 2006 a 2007.
Kompaktní SUV jako Sportage a Rio 5 měly přísnější omezení. Sportage 2006–2008 byl ohodnocen na 2 579 liber vpředu a 2 425 liber vzadu. Rio 5 odpovídalo sedanu na 1 918/1 874 liber pro roky 2007-2008.
Modely Borrego a Spectra z roku 2009 nemají v těchto záznamech údaje GAWR.
Údaje GAWR specifické pro Land Rover
Luxusní SUV Land Roveru jsou těžká. Tato hmotnost snižuje spotřebu paliva a opotřebovává pneumatiky, ale také vyžaduje silné nápravy.
Modely 2006-2008 LR3, Range Rover a Range Rover Sport nemají v těchto referencích konkrétní hodnoty GAWR. To je typické pro prémiové značky, které často zveřejňují pouze celkovou hmotnost vozidla (GVWR), za předpokladu, že odpružení je naladěno na celkovou hmotnost vozidla.
Nicméně model LR2 z roku 2009 (evropský LR3, přeznačený pro americký trh) poskytuje konkrétní čísla: 2 885 liber vpředu a 2 995 liber vzadu.
Toto je úzký rozsah. Zadní náprava podporuje jen o 110 liber více než přední. Na auto této velikosti je to překvapivě vyvážené. To znamená, že na rozložení zátěže záleží. Zavazadla nemůžete jen tak naložit dozadu, aniž byste riskovali, že rychle překročíte limit.
Nosnost nápravy Lexus
Sedany a kupé Lexus zřídka zveřejňují údaje GAWR. Hybridní modely řady ES 350, GS, IS, LS, SC a RX 400h 2006-2009 nemají konkrétní jmenovité hodnoty přední a zadní nápravy.
Řady GX a LX, což jsou náklaďáky s karoserií maskované jako luxusní SUV, také v těchto výročních tabulkách nemají údaje GAWR.
Tato mezera v údajích je frustrující pro nadšence, kteří chtějí vědět, zda jsou jejich pružiny pro trh s náhradními díly nebo vzduchové pružiny potřeba pro těžké střešní nosiče. Bez GAWR musíte odhadovat na základě GVWR a převodového poměru, což není přesná metoda.
Lincoln Navigator a Mark LT limity užitečného zatížení
Nákladní automobily a SUV Lincoln jsou stavěny k tažení. Mark LT, v podstatě Ford F-150 s odznakem Lincoln, se v letech 2006 až 2008 držel stabilně na 3 450 librách vpředu a 3 850 librách vzadu.
Navigátor se postupem času stal silnějším. V roce 2006 měl čísla 3300/4128 liber. V letech 2007 a 2008 se zatížení zadní nápravy zvýšilo na 4 300 liber. Přední náprava zůstala na 3 350 librách.
Toto zvýšení zadního GAWR pro rok 2007 a novější Navigátory zahrnuje modernizace komponentů zadního zavěšení, které pravděpodobně zvládnou zvýšenou pohotovostní hmotnost novějších modelů nebo zlepší stabilitu tažení.
2009 Navigator je stanoven na 3 450 GBP/3 850 GBP. Modely MKS, MKX, MKZ a Town Car nemají data GAWR.
Specifikace nápravy pro nákladní vozy a SUV Mazda
Nákladní vozy Mazda řady B (B2300, B3000, B4000) jsou přeznačené na Ford Rangers. Jejich skóre GAWR odráží toto pozadí.
B2300 měl 2400/2750 lb (přední/zadní) hodnocení od 2006-2009.
B3000 – 2625/2750 lbs.
B4000 s větším motorem zvládal 2850/2750 lb. Všimněte si, že přední náprava zde má vyšší hodnocení než zadní. To je u nákladního auta neobvyklé, ale odráží to hmotnost 4,0l motoru V6 a specifické použité pružiny.
MazdaSpeed3 (2007) měl přísné limity: 2216/2064 lbs. Jedná se o těžký hot hatch. Nenakládejte kufr.
MazdaSpeed6 (2006) měla čísla 2449/2103 lbs. 2008–2009 Mazda6 klesla na 2216 GBP/2064, poté mírně vzrostla na 2286/2062 GBP v roce 2009.
MX-5 (Miata) má pouze údaje GAWR pro rok 2007: 2449/2103 lbs. Modely RX-8, Mazda3, Mazda5 a Tribute nemají v těchto ročenkách konkrétní údaje GAWR.
Nosnost nápravy Mercedes-Benz
Mercedes-Benz údaje GAWR pro většinu svých sedanů a kupé nezveřejňuje. Modely C-Class, CLK, CLS, E-Class, S-Class, SL a SLK od roku 2006 do roku 2009 nemají žádná omezení přední ani zadní nápravy.
Modely G-Class, GL, ML a R-Class také nemají v těchto konkrétních položkách údaje GAWR.
To je významné opomenutí pro ty, kteří plánují upravit svůj G-Wagen nebo ML-Class pro off-road nebo těžkou přepravu. Bez GAWR je nemožné přesně vypočítat limity užitečného zatížení bez zvážení vozidla na váze nákladního automobilu a odečtení vlastní hmotnosti od GVWR a následného odhadu rozdělení mezi přední a zadní nápravu.
Hodnocení nosnosti Mercury Mountaineer
Merkur umíral, ale Horolezec žil dál jako dvojče Fordu Explorer.
2006 Mountaineer byl hodnocen na 2860/3340 lbs (přední/zadní).
Modely 2007–2009 nemají žádná data GAWR, přestože pravděpodobně sdílejí stejnou platformu a komponenty zavěšení jako Explorer.
Jiné modely Mercury jako Grand Marquis, Mariner, Milan a Montego nemají data GAWR.
Limity zatížení náprav MINI Cooper
MINI Cooper je lehké auto. Jejich čísla GAWR odrážejí tuto nízkou hmotnost.
Cooper Hardtop z roku 2007 váží 1 929 liber vpředu a 1 653 liber vzadu. Kabriolet měl mírně odlišné hodnoty: 1 918 GBP / 1 697 GBP.
Cooper Clubman z roku 2008 byl vyvážen na 1830/1830 lbs. Dokonalá symetrie.
Modely John Cooper Works pro rok 2009 zaznamenaly zvýšení zadní nosnosti. Hardtop měřil 1 918/1 676 liber. Clubman se zvedl na 1 929/1 863 liber, což je výrazné vylepšení zadní nápravy. To je pravděpodobně způsobeno těžším motorem a tužším odpružením výbavy JCW.
Proč je GAWR pro váš projekt důležitý
Možná si myslíte, že GVWR (hodnocení hmotnosti vozidla) je vše, co potřebujete. To je špatně.
Pokud je vaše přední náprava dimenzována na 2 700 liber a zadní na 3 100 liber, vaše celkové GVWR by mohlo být 6 500 liber. Ale pokud dáte dopředu 3000 liber, překročíte jmenovitý výkon nápravy. Pružiny se zcela stlačí. Řízení
Nissan a Pontiac: Sdílení hmotnosti mezi nápravami
Prošli jsme Mitsubishi, tak se pojďme podívat, kde se vlastně váha nachází. Pro GAWR Nissan pro toto období nejsou k dispozici žádné údaje. Altima 2006 byla uvedena s rozložením hmotnosti vpředu/vzadu 2 399/1 991 liber. U většiny ostatních modelů, jako jsou 350Z, Armada a Pathfinder, údaje nebyly poskytnuty. Do roku 2007 získal Frontier specifické hodnocení 3296/3197 a masivní Titan zvýšil čísla na 3300/3800. Zadní náprava Titanu nese podstatně větší zatížení než přední. Údaje za roky 2008 a 2009 zůstávají řídké. Můžete vidět, že Frontier udržuje čísla 3296/3197 v roce 2008 a znovu v roce 2009. GT-R byl představen v roce 2009, ale nebyla poskytnuta žádná data GAWR.
Pontiac představuje datové slepé místo, což je pochopitelné vzhledem k tomu, jak rychle značka zanikla. Torrent vyniká jako jediný sekvenční prvek. Od roku 2006 do roku 2009 si udržela stabilní rozložení hmotnosti vpředu/vzadu 2535/2535 lbs. Symetrický. Vyrovnaný. Grand Prix měla pro rok 2007 jeden datový bod: 62/38. Pravděpodobně jde spíše o procentuální rozdělení než o libru, nebo jde o překlep. G6 a G8 se objeví v seznamech, ale bez konkrétních hodnot GAWR. Solstice a Vibe jsou uvedeny bez čísel. Pokud nakládáte Pontiac Torrent, přesně znáte limit: 2 535 liber na nápravu.
Porsche a Saab: Řízení zátěže
Údaje Porsche za roky 2006–2009 téměř úplně chybí. Cayenne se objevuje v letech 2006 a 2009. 911, Boxster a Cayman se objevují v letech 2008 a 2009. Údaje GAWR pro ně nejsou poskytovány. To není nic neobvyklého u značek sportovních vozů, které se ve veřejných prospektech zaměřují spíše na dynamickou rovnováhu než na statickou nosnost.
Saab je konkrétnější. 9-7X, což byl v podstatě GMC Yukon s odznakem Saab, měl specifická hmotnostní omezení. V letech 2006 a 2007 nebyly poskytnuty žádné údaje. V letech 2008 a 2009 byl 9-7X hodnocen na 2 950 liber vpředu a 3 400 liber vzadu. To je kapacita 3400 liber na zadní nápravě. 9-3 a 9-5 jsou uvedeny pro všechny roky, ale nejsou k nim připojena konkrétní čísla GAWR. 9-2X 2006 je rovněž uveden bez údajů.
Saturn a Scion: Věk hybridů a malých aut
Poslední roky Saturnu ukazují stejný obrázek jako Pontiac. Outlook je jediný model se sekvenčními daty GAWR. Od roku 2007 do roku 2009 si zachoval rozložení hmotnosti vpředu/vzadu 3 197/3 527 liber. Aura, Astra, Sky a VUE (včetně jejich hybridních variant) jsou uvedeny, ale nemají konkrétní hodnocení hmotnosti na nápravu. Ion a relé nemají žádná data.
Scion je podobně řídký. Modely tC, xA, xB a xD se objevují na seznamech od roku 2006 do roku 2009. Údaje GAWR pro ně nejsou poskytovány. Byla to značka postavená na lehkých, levných platformách. Nedostatek údajů může znamenat, že tyto limity nebyly hlavním prodejním argumentem nebo nebyly v tomto konkrétním souboru dat sledovány.
Smart a Subaru: Přesnost a výkon v terénu
Údaje o GAWR smart jsou minimální. Uveden je pouze fortwo z roku 2008, žádné údaje o hmotnosti. Tohle je mikroauto. Limity nosnosti jsou ze své podstaty nízké.
Nabídka Subaru je na těchto seznamech rozsáhlá. Od roku 2006 do roku 2009 jsou všechny hlavní modely pojmenovány: B9 Tribeca, Baja, Forester, Impreza (Sedan, kombi, Outback Sport, WRX STi), Legacy (Sedan, kombi) a Outback. Překvapivě pro ně nejsou poskytovány žádné údaje GAWR. To je u značky zaměřené na off-roadové využití výrazná mezera. Baja a Tribeca byly ukončeny nebo přejmenovány, ale hlavní řada SUV a kombi nemá zde uvedené specifické limity hmotnosti přední/zadní nápravy.
Suzuki a Toyota: Těžké váhy
Suzuki nabízí některá konkrétní čísla. V letech 2006 a 2007 měla Aeria ocenění 1918/1940 GBP. Forenza držela 1918/1764 liber. XL7 začínal na £2205/£2866 v roce 2006, poté vyskočil na £2590/£2921 v letech 2007 a 2008. SX4 přišel v roce 2007 s 2050/1786 lbs. Data za rok 2009 ukazují rovník a XL7 uvedené bez čísel. Suzuki XL7 s postupem modelového roku jednoznačně přesouvá více hmotnosti na zadní nápravu.
Toyota v této části poskytuje nejspolehlivější údaje. Land Cruiser zůstal konstantní na 3 595/4 220 lb (přední/zadní) od roku 2006 do roku 2009. RAV4 se v letech 2006 a 2008 vznášel na 2535/2435, ale vyskočil na 4430/4730 v roce 2007, což může naznačovat abnormální hodnoty pro 2007. jinou úroveň výbavy nebo variantu zadávání dat. Tacoma a Tundra mají také specifická hodnocení. Tundra z roku 2007 byla uvedena na 3 900/3 800 lb. 4Runner, Avalon, Camry, Corolla, FJ Cruiser, Highlander, Matrix, Prius, Sequoia a Sienna jsou uvedeny bez konkrétních hodnot GAWR. Venza se na seznamu objevuje v roce 2009 bez údajů. Yaris se objevuje v letech 2007 a 2009 bez čísel.
Off-Axis: Další kritické specifikace
Seznamy opakovaně zmiňují další metriky související s váhou. GVWR Nissan, GCWR Nissan a Nissan Payload spolu souvisí. Pohotovostní hmotnost Nissan a nosná kapacita Nissan jsou také standardní reference. To platí pro všechny uvedené značky: Mitsubishi, Pontiac, Porsche, Saab, Saturn, Scion, smart, Subaru, Suzuki a Toyota. Každá značka má svůj vlastní soubor referencí pro GVWR (Gross Vehicle Weight Rating), GCWR (Gross Combination Weight Rating) a kapacitu tažení.
GAWR je jen začátek. Znát limity přední a zadní nápravy je jedna věc. Znalost plné nosnosti je další. Pokud máte například Toyotu Land Cruiser s pohotovostní hmotností přibližně 5 400 liber a GVWR přibližně 7 000 liber, vaše dostupná kapacita užitečného zatížení je přibližně 1 600 liber. Pokud je GAWR 3595/4220, musíte zajistit, aby vaše zatížení nepřekročilo tyto limity jednotlivých náprav, i když vám zbylo místo v celkové nosnosti.
Zde jsou data roztříštěná. Některé značky, jako Suzuki a Toyota, nám poskytly konkrétní údaje pro svá těžká vozidla. Jiní, jako Porsche a Subaru, nám dali jména, ale ne čísla. Nedostatek dat neznamená, že limity neexistují. To znamená, že se konkrétní čísla musíte podívat na nálepku na zárubni nebo v uživatelské příručce. Odkazy na Tažnou kapacitu Toyota a Tažnou kapacitu Subaru naznačují, že užitečné zatížení a tažení jsou samostatné, i když související výpočty.
Nejdůležitější je distribuce. Zadní náprava Nissanu Titan má 3800 liber. Zadní náprava Saturn Outlook si účtuje 3 527 liber. Zadní náprava Suzuki XL7 má v posledních letech 2 921 liber. Tato čísla určují, jak naložíte své vozidlo. Dát moc dopředu? Ztratíte kontrolu. Dát moc do zad? Riskujete ztrátu trakce nebo zlomení nápravy. Výpočty pro užitnou hmotnost Mitsubishi a užitnou hmotnost Honda (zde nejsou uvedeny, ale často se srovnávají) se řídí stejnou logikou.
Rok 2009 ukazuje přechodné období. Značky jako Pontiac a Saturn jsou pryč. Scion ukončuje své rané modely. Toyota představuje Venzu. Nissan posiluje svou řadu nákladních vozů Titan. Data z tohoto období zachycují konec éry, kdy na trhu dominovaly SUV a nákladní vozy a hmotnostní limity tento posun odrážejí.
Odkazy na GVWR, GCWR a Carrying Capacity jsou nezbytné pro každého, kdo tato vozidla skutečně používá. GAWR mluví o osách. GVWR mluví o vozidle jako celku. GCWR je o vlaku (tahač-přívěs). K bezpečné jízdě potřebujete všechny tři. Konkrétní údaje pro RAV4 a Land Cruiser
Limity zatížení nápravy Volkswagen a bezpečnostní hodnocení Volvo
Většina vozidel VW z poloviny roku 2000 nemá ve veřejných příručkách uvedeno Hodnotění celkové hmotnosti nápravy. Toto je rys dokumentace značky toho období. U Golfu GTI nebo Phaetonu 2006 tato čísla nenajdete. Standardní specifikace tyto údaje jednoduše neobsahují.
“Pokud příručka neuvádí GAWR, musíte se spolehnout na odhady GVWR a nápravového poměru nebo dodržovat tovární limity užitečného zatížení, abyste zajistili bezpečnost.”
Neexistují také žádné údaje pro Touareg 2008 a Tiguan 2009. Jen prázdná pole. Stejný seznam obsahuje Routan 2009.
Volvo poskytuje konkrétní hodnocení
Volvo je přímočaré. Poskytují Hodnotění celkové hmotnosti nápravy pro těžké modely.
Pro model XC90 2006-2009 jsou údaje stanoveny na 2 820 liber vpředu a 3 150 liber vzadu. To dává celkovou kapacitu nápravy 5 970 liber. Spolehlivé indikátory.
2006 S80 má specifické zatížení 2 230/2 290 lb. Zbytek řady S80 (2007–2009) tyto údaje nemá. Možná předpokládali, že to všichni vědí, nebo možná byla data jednoduše vynechána.
V70 a XC70 se objeví v letech 2008 a 2009 s konkrétními čísly:
* V70: 2690 vpředu / 2513 vzadu.
* XC70: 2800 vpředu / 2646 vzadu.
2009 V70 a XC70 mají stejné hodnoty. Zadní náprava V70 je slabší než u XC70. Je to kompromis, který přináší nižší profil vozu ve srovnání s vyšší geometrií zavěšení SUV.
Proč na těchto číslech záleží
Pokud jen dojíždíte do práce, GAWR nepotřebujete. Pokud ale táhnete přívěs nebo taháte těžkou výbavu, musíte znát limit zatížení. Překročení Hodnotění celkové hmotnosti nápravy u zadní nápravy je příčinou defektu pneumatik. Není to jen o pneumatikách. Jde o to, že odpružení přejde do odrazu a tělo se začne kroutit.
Jednoznačná čísla Volva pro XC90 a V70 nastavují tvrdý limit. Ticho VW vás nutí podívat se na pohotovostní hmotnost plus užitečné zatížení, abyste změřili svou pozici. To je rozdíl v transparentnosti informací.
Související specifikace ke kontrole
Protože u mnoha modelů chybí data os, musí být křížově zkontrolována další omezení.
- GVWR: Celková hmotnost vozidla. Absolutní maximální hmotnost vozidla včetně nákladu.
- GCWR: Celková celková hmotnost. Maximální hmotnost vozidla včetně přívěsu.
- Nosnost nákladu: Nosnost. Kolik věcí se vám ve skutečnosti vejde do kufru, aniž byste překročili GVWR.
- ** Užitečné zatížení:** Užitečné zatížení. Hmotnost cestujících a nákladu.
Před naložením vozidla zkontrolujte tyto parametry. Hodnocení osy je jen jedním kouskem skládačky. Pokud vaše zadní náprava dosáhne svého limitu, ztratíte kontrolu nad řízením. Tečka.
Zdroje a další informace
Údaje převzaty ze standardních automobilových glosářů a referenčních materiálů výrobců. Pozoruhodný je nesoulad mezi podrobnými výpisy Volva a opomenutími VW.
- Autopedia: Postupy vážení vozidel TISC
- Carlist.com: Automotive Glossary
- Ford Motor Company: Slovník nápovědy
- NHTSA: Bezpečnostní pokyny pro tažení
Pokud kupujete ojetý V70 z roku 2008, vězte, že jeho limit zatížení zadní nápravy je 2 513 liber. Nenakládejte na něj střešní nosič, kola a dva dospělé a počítejte s tím, že se bude chovat jako XC90 z roku 2009. Čísla nelžou. Čekají jen na to, až si je přečtete.





























